ABD’de Adil Kota Yasaklandı

ABD’de Adil Kota Yasaklandı; Ağ Tarafsızlığı Kazandı; ISS’ler İnternet Hattına Müdahele Edemeyecek

Altyapının (fiber) eksikliği, ülkemizde “adil kota” denilen uygulamaları arttırırken, ABD’de tam tersi kazandı. Adil kota yasaklandı ve ağ tarafsızlığı (net neutrality) kuralları onaylandı. Avrupa Birliğin’de de geçen yıl “Ağ Tarafsızlığı” konusunda düzenlemeler yapılmıştı. Bizde bu konuda bir düzenleme yapması gereken kurum BTK.

Bugün Amerikalı İnternet kullanıcıları çok önemli bir galibiyet elde ettiler. Federal temyiz mahkemesi, net tarafsızlığı kurallarını onayladı ve Amerikalı internet servis sağlayıcılarının kullanıcıların internetine müdahele etmesini engelleme getirdi. Net tarafsızlığı kuralları, ISS’lerin trafiği bloklaması ya da engellemesini (adil kota) ya da tam tersine daha çok para ödeyenlere daha hızlı internet verilmesini yasaklıyor.

Milyonlarca Amerikalı geçen yıl FCC’yi protesto etmişler, internetin tarafsızlığını ve yaratıcılığı savunması için çağrıda bulunmuşlar ve bu konuya bir çözüm bulmasını, hukuki olarak kurallar getirmesini istemişlerdi. Amerika’lılar ayrıca FCC’nin kendi düzebleyici gücünü kötüye kullanımı da engelleyecek bir hukuki uygulama talebinde bulunmuşlardı. FCC bunu “Açık İnternet Düzeni” uygulaması getirerek büyük oranda yerine getirdi.

Zaten Başkan Obama da 2 yıl önce bloklanmamış, bant genişliği daraltılmamış, “Açık İnternet”ten yana olduğunu açıklamıştı.

Avrupa Birliği ise geçen yıl “Ağ tarafsızlığı”na dair düzenlemeler yapmıştı .

“Net Neutrality” yani “Net Tarafsızlığı”, İnternet servis sağlayıcıların herkese eşit davranması ile ilgili bir tanımlama. Bu ABD’de ISS’lerin video sitesine giden müşterilerinin hatlarını kısıtlaması ile başladı. Ülkemizde zaman zaman siyasal gelişmeler olduğunda Türk Telekom ya da diğer operatörlerin Twitter ya da Facebook’a giden hatları kısıtlması bu tanıma giren bir durum. Diğer bir durum ise ülkemizde çok şikayete neden olan “Adil Kota” uygulaması. Her ikisi de, net tarafsızlığını ihlal eden durumlar olarak tanımlanıyor.

Bu konuya özen göstermesi gereken ise; tüketiciyi koruması için kurulan düzenleyici kurul olan BTK’dır. Yani BTK’nın ISS’lere “Adil Kota” uygulamalarını yasaklaması lazım.

Kaynak: ShiftDelete.Net

Görüntüleme: 732 , Bugün: 1